wtorek, 25 października 2011

HISZPANIA .


Palmeral de Elche - Gaj palmowy w Elx.
Duży obszar porośnięty palmami w granicach miasta Elx w prowincji Alicante w Hiszpanii. Jest to największe skupisko palm w Europie, jedynie niektóre gaje palmowe w krajach arabskich przewyższają go rozmiarami.
W Elx rośnie ponad pół miliona palm. Przypuszczalnie zasadzili je Kartagińczycy, którzy zwrócili uwagę na odpowiednie warunki do uprawy tych roślin. Rzymianie kontynuowali ich uprawę, zaś Arabowie znacznie ją rozszerzyli. Za Abd ar-Rahmana I zbudowano sieć kanałów melioracyjnych. W średniowieczu uchwalono kilka dekretów w celu ochrony gaju, od tej pory pozostaje on pod nieustanną ochroną prawną.
Najstarsze i najwspanialsze okazy rosną w tzw. Księżym Ogrodzie. Niektóre z drzew liczą ponad 300 lat - należy pamiętać, że palma rośnie średnio od 250 do 300 lat. Większość gatunków to palmy daktylowe, owocujące w grudniu. Najsłynniejszym okazem jest Palma Cesarska, nazwana tak na cześć Elżbiety Bawarskiej, która w 1894 r. odwiedziła Elx.
Rosną też tutaj drzewa charakterystyczne dla klimatu śródziemnomorskiego jak drzewka pomarańczowe, cytrynowe czy granatowce.
W 2000 r. gaj palmowy w Elx został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
Thank you very much ALBERT !

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz